2016 Southeast Regional Society for Developmental Biology Meeting

When:
Thursday evening (May 19) to Saturday night (May 21)

Where:
The Center for Marine Studies
Whitney Lab for Marine Bioscience
University of Florida
9505 Ocean Shore Blvd.
St. Augustine, FL 32080

PROGRAM BOOKLET

View Program Booklet

SCHEDULE

Thursday, May 19

5 – 7 p.m.
Registration open in the lobby of the Center for Marine Science (CMS) building. CMS classrooms open for poster set-up.

7 – 8 p.m.
Evenings @ Whitney Lecture
Dr. Deborah Andrew (Welcome by Mark Q. Martindale)
Building Body Parts: Lessons Learned from Simple Critters”

8 – 10 p.m.
Welcome reception in CMS building


Friday, May 20

8 – 10 a.m.
Registration open in the Center for Marine Science (CMS) building lobby. CMS building open for poster set-up.

8:15 – 10 a.m.
Morning Session 1 Developmental Neurobiology and Neural Patterning (CMS Auditorium)
Session Chair:  Jim Fadool Florida State University

  • 8:15 a.m. Welcome Remarks
  • 8:30 – 9 a.m. Jim Fadool, Florida State University, “Analysis of Photoreceptor Specification in Zebrafish leads to a Model of Rod and Cone Variation Among Vertebrates”
  • 9 – 9:20 a.m. Shuyi Nie, Georgia Tech., Cdc42 effector protein 1 interacts with Cdc42 in controlling cranial neural crest cell migration”
  • 9:20 – 9:40 a.m. Eric Birgbauer, Winthrop University, LPA receptor signaling in retinal axon guidance”
  • 9:40 – 10 a.m. Michelle Arbeitman, Florida State University, Genes to behavior: genomic and functional analyses of neurons underlying sex-specific behaviors”

10 – 10:30 a.m.
Coffee Break

10:30 a.m. to noon
Morning Session 2 Germ Line / Stem Cells (CMS Auditorium)
Session Chair: Mary Lou King, University of Miami

  • 10:30 – 11 a.m. Mary Lou King, University of Miami, Gene Networks Operating in Primordial Germ Cells”
  • 11 – 11:20 a.m. Jamy Peng, St. Jude Children’s Research Hospital, Piwi negatively regulates Polycomb Group proteins”
  • 11:20 – 11:40 a.m. Alexei Evsikov, University of South Florida, Diversification of retrotransposon-driven gene networks in mammalian oogenesis and early development”
  • 11:40 a.m. – noon Tristan Aguero, University of Miami, “Dead-end promotes translation of maternal mRNAs during germline development”

Noon – 1 p.m.
LUNCH (CMS lobby)

1 – 1:50 p.m.
Afternoon Session 1 Keynote Speaker (CMS Auditorium)
Rosangela Sozzani, North Carolina State University, “Modeling gene regulatory networks that control the Arabidopsis root stem cells”

2 – 3 p.m.
Afternoon Session 2  Education Session (CMS Auditorium)

  • 2 – 2:30 p.m. David Julian, University of Florida, “Using active learning strategies to synergize your science teaching and research”
  • 2:30 – 3 p.m. Ida Chow, Executive Director of the Society of Developmental Biology, “Geewiz, what should I say?”

3:30 – 5:30 p.m.
Poster Session #1 (Upstairs CMS classroom)
Presenters should stand next to their poster from 4 – 5 p.m. for even numbered posters and 5 – 6 p.m. for odd numbered posters

(Poster Judging)

5:30 – 7 p.m.
DINNER (CMS Foyer)

7 – 7:50 p.m.
Evening Session Keynote Speaker (CMS Auditorium)
Fabienne Poulain, University of South Carolina, “Precise destruction: how axon degeneration shapes the development of neuronal circuits in vivo”

8 – 10 p.m.
Social and Poster session #2 (Downstairs CMS classroom)
Presenters should stand next to their poster from 8 – 9 p.m. for even numbered posters and 9 – 10 p.m. for odd numbered posters

(Poster Judging)


Saturday, May 21

8:30 – 10 a.m.
Morning Session I Morphogenesis and organogenesis (CMS Auditorium)
Session Chair: Ping Chen, Emory Univ.

  • 8:30 – 9 a.m. Ping Chen, Emory University, “Regulation of ciliogenesis and planar cell polarity in vertebrates”
  • 9 – 9:20 a.m. Stephan Schneider, Iowa State University, Identification of Ciliogenesis Candidate Genes in Platynereis dumerilii by Beta-catenin-Induced Cell Fate Transformation”
  • 9:20 – 9:40 a.m. Christine Larkins, University of Florida, The impact of androgen on sexual differentiation of the urethra and formation of the vaginal opening”
  • 9:40 –10:00 Isaac Skromne, University of Miami, Cdx4 transcription factor controls the ‘determination front’ during somitogenesis, linking segmentation and patterning processes”

10 – 10:30 a.m.
Coffee Break

10:30 a.m. – noon
Morning Session I Regenerative Biology (CMS Auditorium)
Session Chair: Malcolm Maden, University of Florida

  • 10:30 – 11 a.m. Malcolm Maden, Mechanistic insights into the regeneration of mammalian skin from the spiny mouse”
  • 11 – 11:20 a.m. HaeWon Chung, University of Texas, “Yap1 is dispensable for self-renewal but required for proper differentiation of mouse embryonic stem (ES) cells”
  • 11:20 – 11:40 a.m. Danielle de Jong, Whitney Marine Lab, “Characterization of stem cells during growth and regeneration of the polychaete Capitella teleta
  • 11:40 – noon Mark Q. Martindale, Whitney Marine Lab, Leveraging development to understand cellular and molecular aspects of ctenophore regeneration”

Noon to 1:30 p.m.
LUNCH (CMS foyer)

1:30 – 3:20 p.m.
Afternoon Session 1 Early Development and Cell Fate Specification (CMS Auditorium)
Session Chair: Ryan Range, Mississippi State University

  • 1:30 – 2 p.m. Ryan Range, Mississippi State University, “The emerging Wnt signaling network that governs anterior-posterior patterning in the sea urchin embryo”
  • 2 – 2:20 p.m. Victor V. Chizhikov, University of Tennessee Health Science Center, Ptf1a is a major regulator of cell-fate specification decisions in the developing hindbrain”
  • 2:20 – 2:40 p.m. Chong Shin, Georgia Tech., Four and a Half LIM Domains 1b (Fhl1b) Is Essential for Regulating the Liver versus Pancreas Fate Decision and for Beta-Cell Regeneration”
  • 2:40 – 3 p.m.  Lingyu Wang, University of Miami, Identification of differentially distributed RNAs along the anterior-posterior axis during early sea urchin embryogenesis.
  • 3 – 3:20 p.m. Naveen Wijesena, Whitney Marine Lab, The heart field specification gene regulatory network kernel was in place in the cnidarian-bilaterian ancestor: evolutionary implications for mesoderm evolution”

3:20 – 4 p.m.
Coffee Break

4 – 5:30 p.m.
Afternoon Session 1 Evolution of Development (CMS Auditorium)
Session Chair: Elaine Seaver, Whitney Lab for Marine Bioscience

  • 4 – 4:30 p.m. Elaine Seaver, University of Florida, The paradox of spiralian embryogenesis: insights from annelids”
  • 4:30 – 4:40 p.m. Brian Ring, Valdosta State College, Simultaneous Developmental Genetic Screens in a Novel Self-fertilizing Vertebrate”
  • 4:40 – 5 p.m. Agnes Ayme-Southgate, College of Charleston, “Honeybee caste system and regulation of alternative splicing”
  • 5 – 5:20 p.m. Oscar Tarazona, University of Florida, “The evolution of cartilage within Bilateria”
  • 5:20 – 5:30 p.m.  Concluding Remarks

5:30 – 6 p.m.
Award Committee Meeting

6:30 – 10:30 p.m.
Dinner and Award Banquet with entertainment (DJs “Ancient Deep”) in CMS building